Socialdemokratai B. Vėsaitė ir A. Skardžius: konservatorių-liberalų laikais energetikos įmonės švaistėsi vartotojų sąskaita

Spaudos konferencija 2014-12-04_0556Šiandien, gruodžio 4 d., 9.30 val., Seimo spaudos konferencijų salėje surengta Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos, Energetikos komisijos narių –  Birutės Vėsaitės ir Artūro Skardžiaus – spaudos konferencija „Aštresnis žvilgsnis į elektros energijos kainų reguliavimą“.

Valstybinės energetikos įmonės (dabartinės „Lietuvos energijos gamyba“, „Lesto“ ir „Litgrid“), konservatoriams ir liberalams esant valdžioje per pačią ekonominę krizę 2010-2013 metais išlaidavo, o jų niekuo nepagrįstos išlaidos buvo įskaičiuojamos į elektros energijos kainą, kurią turėjo apmokėti buitiniai ir verslo vartotojai.
Tik 2012 m. pabaigoje socialdemokratams atėjus į valdžią, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) užsakymu atliktas nepriklausomas finansinis auditas atskleidė neatsakingą šių energetikos įmonių finansinį elgesį. Sugriežtintas jų lėšų naudojimas, o dalis pinigų, įskaičiuotų į elektros energijos sąskaitas, jau grąžinama vartotojams. Konservatorių ir liberalų Vyriausybė, nors visada pabrėždavo savo taupymo ir skaidrumo politiką, nekontroliavo šių įmonių veiklos ir nesiėmė jokių priemonių jų išlaidavimui sutramdyti.
Tai šiandien spaudos konferencijoje „Aštresnis žvilgsnis į elektros energijos kainų reguliavimą“ Seime pabrėžė Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos, Energetikos komisijos nariai –  Birutė Vėsaitė ir Artūras Skardžius.
„Socialdemokratų vadovaujama Vyriausybė tikrai padarė labai daug, kad sistemingai mažintų energijos kainas gyventojams. Tai ir derybų su „Gazprom“ rezultatai, ir griežtesnė energetikos įmonių kontrolė. Reikia suprasti, kad, kai konservatorių-liberalų laikais elektros energijos kainos buvo padidėjusios dėl energetikos įmonių nepriežiūros, tiesiogiai nukentėjo ne tik buitiniai vartotojai, bet ir verslas, pramonė, tai silpnino jų konkurencingumą, ir viskas buvo įskaičiuota į produkcijos kainą, kurią vėl turėjo mokėti gyventojai“, – tvirtino B. Vėsaitė.
„Šios energetikos įmonės, deja, tada elgėsi neatsakingai, nesivadovaudamos viešumo ir skaidrumo principais. Pinigai buvo leidžiami įmonių vadovų pramogoms ir kelionėms, įskaičiuojant juos į elektros energijos vartotojų sąskaitas. Konservatorių ir liberalų Vyriausybė tiesiog praskolino elektros energetikos sektorių, o jų skolos tradiciškai  paliktos socialdemokratų Vyriausybei. Šiandien darome viską, kad elektros energijos kaina vartotojams nedidėtų“, – teigė A. Skardžius.
„Lietuvos energijos gamyba“, „Lesto“ ir „Litgrid“ nepriklausomas finansinis auditas parodė, kad elektros energijos vartotojai per 2010-2013 metus permokėjo 0,457 mlrd. litų. Audito išvadose pažymima, kad „Lietuvos energijos gamybos“ atveju vartotojai permokėjo 99,3 mln. litų, „Litgrid“ – 95 mln. litų, o „Lesto“ – net 263 mln. litų. Trečiadienį Seimo Energetikos komisijai VKEKK pristatė šio nepriklausomo audito išvadas.

Internete galima rasti ir spaudos konferencijų garso įrašus.