Seimo narys išgirdo pasiūlymų ir džiaugėsi „Šaktarpio“ švente Rusnėje

DSCF2974 Balandžio 8 ir 9 dienomis Seimo narys Artūras Skardžius lankėsi Šilutės rajone: pagerbė vokiečių kilmės gyventojų bendrijos „Heide“ narius jų veiklos 25 metų sukakties proga, lankėsi keliose Žemaičių Naumiesčio seniūnijos įstaigose, privačiuose senjorų namuose, šeštadienį bendravo su Šilutės gyventojais bei dalyvavo „Šaktarpio“ šventėje Rusnėje.

Valstiečių g. 4, Šilutėje, jaukiame name įsikūrusi jau 25 metus veikianti Šilutės rajono vokiečių kilmės gyventojų bendrija „Heide“, kuriai vadovauja aktyvi moteris Gerlinda Stungurienė. Penktadienį Seimo narys A. Skardžius įteikė vadovei savo sveikinimą, padovanojo dar ilgai žydėsiančią orchidėją, kartu atvykęs rajono Savivaldybės tarybos narys Algis Bekeris – puokštę rožių. Pasidžiaugti veiklia bendrija atvyko Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus, verslininkas Alfonsas Vanagas. Bendrija vienija ne tik suaugusius, ji turi per 30 jaunų žmonių. Į bendrijos namus užsuka vokiečių, kurie dažnai atvyksta su ekskursijomis, ši bendrija palaiko ryšius su Vokietijos valdžios atstovais, ambasada. Bendrija įsikūrusi pastate, kuris priklauso Kultūros paveldui ir jam būtinas visapusiškas remontas, priežiūra. Žinoma, nepigu būtų tokį pastatą išlaikyti todėl sprendžiami klausimai kaip būtų galima perduoti, iškeisti ar kitaip padaryti teisėtą sprendimą, kad buvusiame muziejaus pastate įsikurtų „Heide“. Tačiau derybos su savivaldybe nutrūko, tad Seimo narys patarė jas atnaujinti. Vokiečiai turi noro prisidėti tvarkant šiuos pastatus, tačiau juos domina ir būsima nuosavybės forma.

Tą dieną Seimo narys daug bendravo su Šilutės rajono gyventojais. Drauge su A. Bekeriu, naumiestiškių seniūnu Jonu Budrecku pasivaikščiojo po akmenimis grįstą miestelio aikštę, visų renginių, švenčių centrą. Čia dar vyko turgus. Diskutavo su prekiautojais. Po to užsuko į „Gerumo namus“, kurie, gaudami labdaros iš Vokietijos, Švedijos, taip pat lietuvių, šelpia ir padeda išgyventi gausioms šeimoms, vienišiems asmenims. Jau 10 metų daug savo asmeninio laiko tam atiduoda ir Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys Antanas Kubaitis, jo žmona Vita, Ramutė Šveikauskienė, Irena Paulikienė, Stasė Baltutienė. Žemaičių Naumiesčio seniūnija turi 3200 gyventojų (1700 gyventojų turi vien Žemaičių Naumiestis), yra ir sunkiai besiverčiančių, tad labdara labai praverčia, „Gerumo namus“ visi žino be reklamos. A. Skardžius diskutavo su moterimis apie emigraciją, energetikos reikalus, valstybės skolas, socialinę politiką, išgirdo, kad ilgimasi lito.

Parlamentaras lankėsi ir Žemaičių Naumiesčio bibliotekoje, kuri įsikūrusi atnaujintame pastate: bibliotekininkė Danutė Bružienė aprodė svečiams erdvią biblioteką, senąsias knygas, taip pat salėje veikiančią parodą. A. Skardžius pakalbino prie kompiuterių buvusius vaikus ir jaunimą, pakilo į pastato antrąjį aukštą ir nustebo, kiek eksponatų turi Šilutės H. Šojaus muziejui priklausantis Žemaičių Naumiesčio filialas. Kol kas trūksta vidaus įrangos visiems eksponatams išdėlioti.

Artūras Skardžius lankėsi ir Žemaičių Naumiesčio gimnazijoje, į kurią trys senoki autobusai suveža vaikus iš įvairių vietovių – tas vežimas per dieną sudaro 440 km., gimnazijoje – 229 mokiniai.  Gimnazija kasmet sulaukia vis mažiau mokinių.  A. Skardžius su direktoriumi Liudviku Geniu bei kitais pedagogais diskutavo apie švietimo problemas, kitas Lietuvos aktualijas, pasikeitė nuomonėmis ir išskubėjo į  susitikimą su žemės ūkio mokyklos bendruomene.

Pernai Žemaičių Naumiestyje atidarytas moderniausias Baltijos valstybėse Žuvininkystės praktinio mokymo centras, kuris priklauso Šilutės žemės ūkio mokyklai. Centro atidaryme dalyvavęs A. Skardžius šįkart pamatė, kaip per tiek laiko šamukai užauginti tikrais šamais, eršketukai – eršketais. Centre su darbuotojais diskutuota apie žuvininkystę, kuriai Šilutės rajone, esančiame prie Kuršių marių, išvagotame upių ir kitų vandens telkinių, žuvininkystės verslas galėtų būti gerokai didesnis ir išskirtinis. Šiame centre jau ruošiami rekreacinės žuvininkystės paslaugų teikėjai, laivavedžiai, žuvies perdirbėjai. Čia veisiamos ir auginamos net kelių rūšių žuvys. Centras sulaukia gausybės ekskursijų, atvyksta net ūkininkų iš visos Lietuvos. Vienus domina, kad čia mokoma perspektyvių specialybių, kiti linkę imtis žuvininkystės verslo. Pasidžiaugęs sėkminga centro veikla Seimo narys išvyko į susitikimą su senjorais.

Pašusčių kaime, ant didelio tvenkinio kranto, veikia privatūs senjorų namai „Senjorų Eldoradas“. Čia 48 gyventojai, jais rūpinasi 23 darbuotojai, o administraciją sudaro tik 2 žmonės – verslininkė Laimutė Giedraitienė ir jos sūnus Dovydas. Seimo narys pabendravo su globotiniais, išklausė verslininkų nuomonę. Pasirodo, valstybės ir savivaldybių senelių, neįgaliųjų įstaigos gauna ir europinės paramos, jiems tenka solidus valstybės bei savivaldybių finansavimas, o privati įstaiga palikta už borto. Privačios tokios įstaigos buriasi į asociaciją, tuomet būsią lengviau įrodyti, kad visos įstaigos teikia tas pačias labai reikalingas paslaugas. Prie kavos puoduko plačiai diskutuota ir kitais valstybės gyvenimo reikalais.

Balandžio 9d., šeštadienio rytą Seimo narys užsuko į Šilutės turgavietę ir bendravo su prekiautojais, pirkėjais. Sulaukė pastebėjimų, kad mažos pensijos, kad pieną iš ūkininkų superka pigiai, o parduotuvėse jis brangus. Seimo narys atsakinėjo į gyventojų klausimus, pasakojo apie valstybės skolos aptarnavimą, energetikos bėdas ir kt.

Prieš vidurdienį A. Skardžius vyko į Rusnę, kur surengta „Šaktarpio“ šventė su koncertu, kitomis linksmybėmis. Seimo narys pasveikino gausiai susirinkusius rusniškius ir iš kitur suvažiavusius žmones su švente, vėliau vaišinosi čia verdama koše, sriubomis, net padėjo didelėje keptuvėje kepti bulvinius blynus, pamatė, kiek gero suvežta parduoti, net pats nusipirko šilutiškių gamybos keramikinį puodą patiekalui žarijose ar krosnyje kepti. Vaikams užimti buvo pristatyta inkilėlių – juos mažieji turėjo spalvinti. Apdovanoti Rusnę piešę mažieji bei suaugusieji rusniškiai. Koncertavo rajono folkloro, šokių kolektyvai. „Šaktarpis“ – tai toks pavasario metas, kai rusniškis, gyvenantis vandens apsupty (Rusnė yra didelė sala), negalėjo nei tirpstančiu ledu eiti, nei valtimi plaukti, o stintos jau kvepėjo. Gamta viską pakeitė: šįkart šventė buvo prie Atmatos upės, kuria jau plaukė laivai, o vandens mėlynėje žaidė saulės spinduliai. Nei ledų, nei ledonešio, tačiau stintų šventėje netrūko nei keptų, nei džiovintų.

Pasidžiaugęs pavasarėjančia Rusne, jaukiai pabendravęs su gyventojais, išklausęs įvairiausių pasiūlymų ir nuomonių Artūras Skardžius vakarop paliko Šaktarpio linksmybes  ir grįžo į Vilnių.

Akimirkos iš renginių: DSC02992 DSC03001 DSC03004 DSC03011 DSC03018 DSC03013 DSCF2847 DSCF2948 DSCF2946 DSCF2976 gimnazijoje Saktarpio sventeje