Kas vyksta Saugų vaikų globos namuose?

Saugu vaiku globos namai, 2015-02-09Vasario 9 d. į Šilutę atvykęs Seimo narys Artūras Skardžius daugiausia dėmesio skyrė Saugų vaikų globos namams. Praėjusiais metais Šilutės policija iš Saugų vaikų globos namų sulaukė 116 pranešimų telefonu, kad iš šios įstaigos pabėgo ir laiku nesugrįžo nepilnamečiai globotiniai. Ir tai dar ne viskas.

Saugų vaikų globos namai turi 74 įregistruotus globotinius, iš jų 10 įkurdinti Rusnėje. Iš viso įstaiga turi 52 darbuotojus, iš šio skaičiaus 10 yra administracijoje, 42 tiesiogiai dirba su vaikais. 38 globotiniai yra didelių ir vidutinių specialiųjų poreikių, yra neįgalių, yra sunkios negalios vaikų. Pasitaiko, kad vienu metu iš įstaigos pabėga net keli globotiniai.

Pokalbį su Saugų vaikų globos namų direktoriumi Eugenijumi Judeikiu ir kitais įstaigos atstovais Seimo narys A. Skardžius pradėjo priminimu, kad sąvadavimo ir prostitucijos skandalas Švėkšnos specialiojo ugdymo centre tarsi ratilais sklinda po visą Lietuvą, didesnio dėmesio sulaukia visos panašios globos įstaigos, o Saugų vaikų globos namai irgi turi problemų. Čia gyvena trys nepilnametės motinos, jau susilaukusios po vaikelį. Tačiau ši informacija vargu ar pasiekia Šilutės rajono savivaldybės Tarybą. Viena nepilnametė pagimdė vos prieš mėnesį. Šių trijų motinų amžius toks, kad galima kalbėti ir apie baudžiamąją atsakomybę už lytinius santykius su nepilnamete. „Kaip sekasi tvarkytis? Kodėl neieškoma sprendimų kartu su rajono savivaldybės Taryba, vadovais? Gal susitvarkote patys?“ – klausimą po klausimo kėlė A. Skardžius, priminęs ir 116 skambučių policijai, kai iš įstaigos pabėgdavę globotiniai. Be to, Seimo narys neslėpė girdėjęs, kad globos namų mergaitės Saugose stabdo vyrų vairuojamus automobilius, važiuojančius keliu Šilutė – Klaipėda.

Direktorius E. Judeikis į tai atsakė, kad įstaigos teritoriją juosia aukšta metalinė tvora, tačiau įstaiga nėra uždara, vartai – atviri, vaikai – neužrakinti. E. Judeikis papasakojo visų trijų nepilnamečių mamyčių istorijas. Jos labai liūdnos. Galbūt kol kas tikslinga jas nutylėti, nors kyla abejonių… Juk Švėkšnos specialiojo ugdymo centre prostitucija buvo slėpta dvejus metus.

Vaikai gyvena šeimynomis. Naktį dviems šeimynoms prižiūrėti skiriamas vienas darbuotojas, kai panašiose įstaigose naktį kiekvieną šeimyną prižiūri po vieną darbuotoją. Trūksta stebėjimo kamerų. Iki 2007 metų čia įkurdintiems vaikams lėšų skiria Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Pernai trylikai vaikų buvo gauta 540 tūkst. Lt.  Kitus vaikus daug kukliau išlaiko Šilutės rajono savivaldybė, šią įstaigą iš panaikintos apskrities perėmusi 2010 metais. Iš 1,7 milijono Lt praėjusių metų įstaigos biudžeto 70 proc. teko įstaigos darbuotojų atlyginimams mokėti. Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis priminė, kad pernai Savivaldybė papildomai davė 160 tūkst. Lt. 73 globotiniai yra iš Šilutės rajono šeimų.

Tačiau Seimo narys E. Judeikį grąžino prie pokalbio pradžioje kilusių klausimų: „ Kokia yra globotinių kontrolė?  Mergaitės gali bet kada išeiti, išvažiuoti? Paprasta apie tai tik pranešti policijai…“ E. Judeikis aiškino, kad globotinis privalo informuoti socialinį darbuotoją, kad išeina. Jeigu dingsta neinformavę, skambinama policijai. Pernai Šilutės policija iš Saugų vaikų globos namų sulaukė 116 pranešimų telefonu, kad dingo globotiniai. Kartais dingdavo po kelis. Buvo pradėti 5 ikiteisminiai tyrimai dėl globotinių dingimo, 7 atvejais nuspręsta nepradėti ikiteisminių tyrimų. Pabėgę nepilnamečiai kartais valkataudavo net iki 10 dienų. Saugų J. Mikšo pagrindinė mokykla, Šilutės ligoninė, privatūs asmenys dėl globotinių netinkamo elgesio į policiją kreipėsi 6 kartus, Saugų vaikų globos namų administracija – 15 kartų. Už administracinės teisės pažeidimus pernai globotiniai nubausti 8 kartus.

Artūras Skardžius pabrėžė, jog situacija Saugų vaikų globos namuose kelią nerimą ir išvardintas problemas reikia spręsti, o ne jas slėpti. Jau tą pačią dieną susirinkime Šilutėje, kur Savivaldybės vadovai atsiskaitė bendruomenei už 2014 metų veiklą, savo kalboje A. Skardžius iškėlė Saugų vaikų globos namų klausimą.

Nuotraukose akimirkos iš susitikimo Saugų vaikų globos namuose:

Saugu vaiku globos namuose 02- 09 Sauguose, 2015-02-09